• Školský poriadok 2008/2009

        • Aktuálne údaje Plán práce školy na stránke:

          https://www.msvsetinska.sk/dokumenty

           

          ŠKOLSKÝ PORIADOK MATERSKEJ ŠKOLY

          Vsetínska ul. č. 36, 064 01 Stará Ľubovňa

          Čl. 1

          Všeobecné ustanovenia

          1) Školský poriadok materskej školy je vypracovaný v zmysle zákona Národnej rady SR č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov, vyhlášky MŠ SR č. 306/2008 Z. z. o materskej škole, Pracovného poriadku pre pedagogických a ostatných zamestnancov škôl a školských zariadení s prihliadnutím na špecifické podmienky materskej školy (ďalej len MŠ).

          2) Školský poriadok MŠ je platný pre Materskú školu so sídlom na Ul. vsetínskej 36 v Starej Ľubovni a jej elokované pracoviská na Tatranskej ul. č. 21,  Štúrovej ul. č. 3 a Ul. Za vodou č. 14.

          Čl. 1I

          Charakteristika materskej školy

          1) MŠ na Vsetínskej ul. je 7 -  triedna umiestnená v účelovej budove pavilónového typu. Prízemie tohto zariadenia tvorí vstupná hala a 4 triedy s príslušnými priestormi, miestnosť s príslušenstvom pre zamestnancov jedálne, kuchyňa s príslušnými priestormi. Na poschodí sú umiestnené 3 triedy s príslušnými priestormi, účelové priestory pre prevádzkových zamestnancov, práčovňa, riaditeľňa, kancelárie pre pracovníčky ekonomického centra a vedúcu ŠJ. Poschodie sa spája s prízemím vnútorným schodišťom. Kapacita zariadenia je 180 detí. Súčasťou materskej školy je školská jedáleň, ktorá vyváža stravu pre materskú školu na Ul. tatranskej.

          2) MŠ na Tatranskej ul. je 6 -  triedna umiestnená v účelovej budove. Prízemie tohto zariadenia tvorí spojovacia chodba, ktorá je pre pracovníkov zariadenia prechodom do práčovne a do hospodárskej budovy. V malej budove na prízemí sú dve triedy. V jednej triede sú zaradené deti vo veku 2 – 3 rokov. V druhej sú deti vo veku 3 – 4 rokov. Vo veľkej budove sú na prízemí aj na poschodí  po 2 triedy vo veku od 3 – 6 rokov.  Kapacita zariadenia je 160 detí. Súčasťou materskej školy je výdajná školská jedáleň.

          3) MŠ na Štúrovej ul.  je 2 -  triedna umiestnená v budove základnej školy na prízemí pavilónu B2 a má samostatný vchod. Dlhá chodba je zároveň šatňou pre obidve triedy. Na začiatku chodby sú hygienické zariadenia spoločné pre obidve triedy. Jedáleň je spojená s priestormi MŠ dlhou chodbou a je spoločná so ZŠ. Každá trieda má svoju samostatnú spálňu. Pri triede pre detí staršieho oddelenia je riaditeľňa a sklad hračiek. Kapacita zariadenia je 40 detí.

          4) MŠ Za vodou je 3 -  triedna umiestnená v budove základnej školy na prízemí, má samostatný vchod. Šatňa je spoločná pre dve triedy, tretia trieda má samostatnú šatňu. Triedy majú samostatné herne, tri spálne a samostatné hygienické zariadenia. Jedáleň je spojená s priestormi MŠ dlhou chodbou a je spoločná so ZŠ. Kapacita zariadenia je 59 detí.

           

          MŠ poskytuje celodennú výchovnú starostlivosť deťom vo veku od troch do šiestich rokov a deťom s odloženým začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky; výnimočne možno prijať dieťa od dvoch rokov veku.

          Čl. III

          Prevádzka materskej školy

          1)      MŠ Vsetínska je v prevádzke v pracovných dňoch od 6,15 h. do 16,30 h.

          Riaditeľ MŠ: Mgr. Vyšňovská Zuzana

          Konzultačné hodiny: od 7,30 h. do 13,00 h.

          Zástupca riaditeľa MŠ: Zimová Mária

          Vedúca ŠJ: Bekešová Veronika

          Konzultačné hodiny: od 12,00 h. do 14,30 h.

          Ekonomické oddelenie: Šipošová Tatiana, Repková Mária

          Konzultačné hodiny: od 7,30 h. do 14,30 h.

          2)      Tatranská je v prevádzke v pracovných dňoch od 6,30 h. do 16,30 h.

          Zástupca riaditeľa MŠ: Miženková Viera

          Konzultačné hodiny: 8,00 – 10, 00 h.,  10,00 – 12,00 h

          3)  MŠ Štúrova je v prevádzke v pracovných dňoch od 6,30 h. do 16,30 h.    

          Zástupca riaditeľa MŠ: Rusiňáková Ingrid

          Konzultačné hodiny: 10,00 – 12,00 h.

          4)      MŠ Za vodou je v prevádzke v pracovných dňoch od 6,30 h. do 16,30 h.

          Zástupca riaditeľa MŠ: Furtkevičová Iveta

          Konzultačné hodiny: 10,00 – 12,00 h.

          Prevádzka MŠ bola prerokovaná so zákonnými zástupcami dieťaťa a odsúhlasená zriaďovateľom Mestom Stará Ľubovňa.

          V čase letných prázdnin je prevádzka prerušená z hygienických dôvodov minimálne na 6 týždňov. V tomto období podľa dispozícií riaditeľa materskej školy vykonávajú prevádzkoví zamestnanci upratovanie a dezinfekciu priestorov, pedagogickí a ostatní zamestnanci podľa plánu dovoleniek čerpú dovolenku.

          Prevádzka MŠ môže byť dočasne prerušená aj zo závažných dôvodov, ktoré ohrozujú zdravie zverených detí alebo môžu spôsobiť závažné škody na majetku.

           

          Čl. IV

          Podmienky prijímania detí a dochádzka do materskej školy

          1)         Zápis a prijímanie detí do MŠ

                          Deti sa do MŠ prijímajú k začiatku školského roka alebo v priebehu školského roka, pokiaľ je voľná kapacita MŠ.    

                      Riaditeľ MŠ po dohode so zriaďovateľom určí miesto a termín na podávanie žiadosti na prijímanie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie pre nasledujúci školský rok. Podmienky na prijímanie určí riaditeľ po prerokovaní s pedagogickou radou školy a zverejní v mieste sídla MŠ na viditeľnom mieste obvyklým spôsobom. Prednostne sa prijíma dieťa, ktoré dovŕšilo piaty rok veku, dieťa s odloženým začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky a dieťa s dodatočne odloženým začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky.

                      Prihlášku rodič obdrží u riaditeľa MŠ. Po jej vyplnení k nej rodič prikladá potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa.

                      Rozhodnutie dieťaťa s odloženým začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky  predloží rodič riaditeľovi materskej školy. Pokiaľ rodič do 30. apríla rozhodnutie od riaditeľa základnej školy neobdržal, upozorní riaditeľa materskej školy na možnosť odloženia začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky dieťaťa za účelom rezervovania miesta v materskej škole.

                      Riaditeľ MŠ v rozhodnutí o prijatí dieťaťa môže určiť adaptačný pobyt dieťaťa v MŠ, ktorý nesmie byť dlhší ako tri mesiace.

                      O prijatí dieťaťa so zdravotným postihnutím rozhoduje riaditeľ MŠ po vyjadrení príslušného zariadenia výchovného poradenstva  a prevencie a vyjadrení všeobecného lekára pre deti a dorast; ak ide o dieťa so zmyslovým a telesným postihnutím, vyjadrením príslušného odborného lekára.

          2)         Dochádzka detí do materskej školy

                      Rodič privádza do materskej školy dieťa spravidla do 8, 00 h. a prevezme ho spravidla do 16, 30 h. Spôsob dochádzky a spôsob jeho stravovania dohodne rodič s riaditeľom alebo triednym učiteľom. V prípade dochádzky dieťaťa v priebehu dňa dohodne rodič čas jeho príchodu a spôsob stravovania tak, aby nenarušil priebeh činnosti ostatných detí.

                      Prevzatie dieťaťa môže pedagogický zamestnanec odmietnuť, ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do materskej školy.

                      Najneskôr do 14 pracovných dní od začiatku neprítomnosti dieťaťa oznámi rodič dôvod a predpokladaný čas jeho neprítomnosti. Ak je neprítomnosť dlhšia ako 30 po sebe nasledujúcich dní pri opätovnom nástupe dieťaťa do MŠ predloží písomné vyhlásenie o bezinfekčnosti prostredia. Ak rodič do 14 pracovných dní neoznámi riaditeľovi dôvod neprítomnosti dieťaťa alebo závažným spôsobom opakovane poruší školský poriadok MŠ, riaditeľ, môže rozhodnúť o ukončení dochádzky do MŠ.

           

          3)         Úhrada príspevkov za dochádzku

                      Na pobyt dieťaťa v MŠ prispieva zákonný zástupca na čiastočnú úhradu výdavkov MŠ mesačne na jedno dieťa v zmysle Všeobecného záväzného nariadenia č. 47 prijatého Mestom Stará Ľubovňa zo dňa 18. 9. 2008, v zmysle paragrafu 28 ods. 4 zákona Národnej rady SR č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

          Príspevok v MŠ sa neuhrádza za dieťa:

          a) ktoré má jeden rok pred plnením povinnej školskej dochádzky,

          b) ak zákonný zástupca dieťaťa predloží riaditeľovi MŠ doklad o tom, že je poberateľom dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi

          Príspevok v MŠ na základe rozhodnutia zriaďovateľa sa neuhrádza za dieťa:

          a) ktoré má prerušenú dochádzku do MŠ na viac ako 30 po sebe nasledujúcich kalendárnych dní z dôvodu choroby alebo rodinných dôvodov preukázateľným spôsobom,

          b) ktoré nedochádzalo do MŠ v čase školských prázdnin alebo bola prerušená prevádzka  MŠ zapríčinená zriaďovateľom alebo inými závažnými dôvodmi; v týchto prípadoch uhrádza  zákonný zástupca pomernú časť určeného príspevku,

                      Ak zákonný zástupca uhradí príspevok a nastanú podmienky podľa písm. a) a b), MŠ vráti alebo započíta na úhradu na ďalší mesiac už zaplatený príspevok.

          Spôsob úhrady príspevkov: šekovou poukážkou, resp. prevodným príkazom z účtu vopred do 10. dňa v kalendárnom mesiaci.

          V prípade, že rodič neuhradí uvedený príspevok v stanovenom termíne riaditeľ MŠ môže po predchádzajúcom upozornení rodiča rozhodnúť o ukončení dochádzky do MŠ.

           

           

          Čl. V

          Vnútorná organizácia materskej školy

          1)         Prevádzka tried, schádzanie a rozchádzanie

          Materská škola Vsetínska

          Prízemie - pavilón A :  6,15 – 16,30 h 

                            pavilón B :  6,30 – 16,30 h.

                pavilón C :  6,30 – 16,30 h.

          Poschodie - pavilón A :  7,15 – 16,00 h.

                 pavilón B :  7,15 – 16,00 h.  

                 pavilón C :  7,15 – 16,00 h. 

          V čase od 6,15 do 6,30 h. sa všetky deti schádzajú v pavilóne A na prízemí.

          Od 6,30 do 7,15 h. sa deti rozchádzajú do pavilónov A, B, C na prízemí.

          O 7,15 h. sa rozchádzajú do tried, začína sa prevádzka vo všetkých triedach.

          Od 16,00 h. sa deti opäť rozchádzajú v pavilónoch A, B, C na prízemí.

          Materská škola Tatranská

          Malá budova - 1. trieda - 6,30 – 16,30 h

                                  2. trieda - 6,30 – 16,30 h

          Veľká budova - 3. trieda - 7,00 – 16,00 h

                                      4. trieda - 6,30 – 16,30 h.

                                     5. trieda - 7,00 – 16,00 h.

                                     6. trieda - 7,00 – 16,30 h.

          V malej budove sa deti schádzajú a rozchádzajú vo svojich triedach.

          Veľká budova:

          V čase od 6,30 h. sa deti schádzajú v 4. triede na prízemí. O 7,00 h. sa rozchádzajú do tried, začína sa prevádzka vo všetkých triedach.  Deti sa rozchádzajú v 4. triede na prízemí a 6. triede na poschodí od 16,00 h.

          Materská škola Štúrová

          1. trieda - 6,30 – 16,30 h                                                                                                                                                                 2.  trieda - 7,30 – 16,00 h  

          V čase od 6,30 – 7,30 h. sa deti schádzajú v 1. triede. Od 7,30 h. sa otvára 2. trieda, začína sa prevádzka v obidvoch triedach. Od 16,00 h. sa deti rozchádzajú v 1. triede.

          Materská škola Za vodou

          1.    trieda - 6,30 – 16,30 h 

          2.   trieda - 7,00 – 16,00 h.

          3.   trieda - 7,00 – 16,00 h.

          V čase od 6,30 – 7,00 h. sa deti schádzajú v 1. triede. Od 7,00 h. sa otvárajú 2. a 3. trieda, začína sa prevádzka vo všetkých triedach. Deti z 2. triedy a 3. triedy sa rozchádzajú od 16,00 v 1. triede.

           

          2)        Organizácia tried

          Materská škola Vsetínska

          pavilón – A1 – poschodie      pavilón – B3 – poschodie          pavilón – C5 - poschodie

                         A2 – prízemie                        B4 – prízemie                            C6 – prízemie

                                                                      B4a - prízemie

          Materská škola Tatranská

          Malá budova              - 1. trieda

                                            - 2. trieda

          Veľká budova            - 3. trieda - prízemie

                                            - 4. trieda - prízemie

          Veľká budova            - 5. trieda - poschodie

                                             - 6. trieda - poschodie

          Materská škola Štúrova       - priestory ZŠ - prízemie

                                                         - 1. trieda

                                                         - 2. trieda

          Materská škola Za vodou  -  priestory ZŠ - prízemie

                                                         - 1. trieda

                                                         - 2. trieda

                                                         - 3. trieda

                                 

          3)         Preberanie detí

           

                      Dieťa od zákonných zástupcov preberá učiteľ, ktorý zaň zodpovedá od jeho prevzatia až po odovzdanie zákonnému zástupcovi (inej splnomocnenej osobe) alebo pedagógovi, ktorý ho v práci strieda.

                      „Preberanie“ detí medzi učiteľmi v čase schádzania a rozchádzania je možné len písomne na základe aktuálneho zoznamu detí s podpisom preberajúceho a odovzdávajúceho učiteľa.

           

          4)       Organizácia v šatni

           

                      Do šatne majú prístup zákonný zástupcovia dieťaťa. Pri prezliekaní a odkladaní vecí do skrinky vedú zákonný zástupcovia v spolupráci s učiteľmi deti k samostatnosti a poriadkumilovnosti. Za poriadok v skrinkách a estetickú úpravu šatne zodpovedá učiteľ príslušnej triedy, za hygienu určený prevádzkový zamestnanec.

           

          5)           Organizácia v umyvárni

           

                      Všetky triedy majú samostatnú umyváreň. Každé dieťa má vlastný uterák, prípadne zubnú kefku a  pohár. Za pravidelnú výmenu uterákov, suchú podlahu a hygienu umyvárne zodpovedá určený prevádzkový zamestnanec.

                      Deti sa v umyvárni zdržiavajú len za prítomnosti učiteľa, ktorý ich učí základným hygienickým návykom a sebaobsluhe. Za celkovú organizáciu pobytu detí v umyvárni,  dodržiavanie príslušných hygienických, zdravotných a bezpečnostných predpisov zodpovedá učiteľ príslušnej triedy.  

          V MŠ na Ul. štúrovej  majú obidve triedy spoločnú umyváreň a WC.

                     

          6)            Organizácia pri stolovaní

          Materská škola Vsetínska, Tatranská

                      Strava sa roznáša do tried. Desiata je o 9,00 hod., obed podľa veku detí od 11,15 do 12,00 hod. a olovrant od 14,30 do 14,45 hod. Za kvalitu a predpísané množstvo stravy, hygienu a kultúru stolovania zodpovedá vedúca ŠJ. Ďalej zabezpečuje zisťovanie počtu stravníkov a pitný režim. Za organizáciu a výchovný proces pri stolovaní zodpovedajú učiteľky MŠ. Učiteľky vedú deti k osvojeniu si základných návykov kultúrneho stolovania, v maximálnej miere pri tom uplatňujú individuálny prístup k deťom. Počas jedla učiteľ deti nenásilne usmerňuje, podľa želania rodičov aj prikrmuje. Nenúti ich jesť. Deti prípravných tried používajú kompletný príbor, deti 4 - 5 ročné používajú príbor v II. polroku školského roka. Postup pri výdaji jedál vo výdajnej školskej jedálni je súčasťou prevádzkového poriadku ŠJ.

          Materská škola Štúrova, Za vodou

          Deti sa stravujú v jedálni základnej školy. Za organizáciu a výchovný proces pri stolovaní zodpovedajú učiteľky MŠ. Učiteľky vedú deti k osvojeniu si základných návykov kultúrneho stolovania, v maximálnej miere pri tom uplatňujú individuálny prístup k deťom. Deti prípravných tried používajú kompletný príbor, deti 4 - 5 ročné používajú príbor v II. polroku školského roka.

                      Vedúca školskej jedálne v MŠ Štúrova je Krompaská Mária, v MŠ Za vodou je Nováková Jaroslava. Konzultačné hodiny – od 8,00 – 15, 00 h.

           

          7)            Pobyt detí vonku

                      Počas pobytu detí vonku je učiteľ povinný zabezpečiť deťom plnohodnotnú organizovanú činnosť. Venuje deťom zvýšenú pozornosť, dodržiava požiadavky bezpečnosti a ich zdravia v zmysle príslušných všeobecne záväzných právnych predpisov a pokynov riaditeľa materskej školy.

           

          8)            Organizácia v spálni

                      Počas popoludňajšieho oddychu v spálni dbá učiteľ na primerané oblečenie detí. Zabezpečí pravidelné vetranie spálne, ktoré neohrozí zdravie detí. Od odpočívajúcich detí neodchádza, individuálne pristupuje k deťom, ktoré nepociťujú potrebu spánku.

           

          Čl. VI

          Poradné orgány riaditeľa materskej školy

                                  Poradný orgán riaditeľa MŠ je pedagogická rada, metodické združenie, rada školy.

          1) Členmi pedagogickej rady sú všetci pedagogickí zamestnanci. Pedagogická rada rieši konkrétne pedagogické problémy vyskytujúce sa v priebehu školského roka. Zasadnutie pedagogickej rady je podľa plánu pedagogických porád na daný školský rok.

          2) Pri MŠ je zriadené metodické združenie ako poradný a iniciatívny orgán, ktorý sa zaoberá výchovno-vzdelávacími problémami. Členmi sú všetci učitelia MŠ. Na čele metodického združenia je jeden vedúci a traja zástupcovia za každé elokované pracovisko. Vedenie metodického združenia vypracováva každoročne plán činnosti metodického združenia, ktorý predkladá na schválenie riaditeľovi.

          3) Rada školy zriadená pri MŠ je iniciatívnym a poradným samosprávnym orgánom, ktorá vyjadruje a presadzuje verejné záujmy a záujmy detí, rodičov, pedagogických zamestnancov a ostatných zamestnancov v oblasti výchovy a vzdelávania. Rada školy pri MŠ má 11 členov. Na čele je predseda. Pracuje podľa vypracovaného plánu práce. Rada školy sa vyjadruje ku koncepčným zámerom rozvoja školy a k skutočnostiam podľa § 24 zákona č. 596/2003 o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

          Čl. VII

          Bezpečnosť a ochrana zdravia

          V starostlivosti o zdravie, hygienu a bezpečnosť detí sa zamestnanci materskej školy riadia všeobecne záväznými právnymi predpismi, najmä § 152 zákona Národnej rady SR č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov, § 7 vyhlášky MŠ SR č. 306/2008 Z.z. o materskej škole v znení zmien a doplnkov, Zákonníkom práce, zákonom Národnej rady SR č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov,  Občianskym zákonníkom, pracovným poriadkom a internými pokynmi riaditeľa materskej školy. Za dodržiavanie hygienických predpisov v priestoroch materskej školy a ochranu zdravia detí zodpovedajú aj prevádzkoví zamestnanci a to v rozsahu im určenej pracovnej náplne.

          MŠ pri výchove a vzdelávaní, pri činnostiach priamo súvisiacich s výchovou a vzdelávaním

          a) prihliada na základné fyziologické potreby detí,

          b) vytvára podmienky na zdravý vývin detí a na predchádzanie sociálnopatologických javov,

          c) zaisťuje bezpečnosť a ochranu zdravia detí,

          d) poskytuje nevyhnutné informácie na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí,

          e) vedie evidenciu školských úrazov detí, ku ktorým prišlo počas výchovno-vzdelávacieho procesu a pri činnostiach organizovaných školou.

          MŠ organizuje výlety, exkurzie a rôzne športové a iné aktivity pri ktorých zaisťuje bezpečnosť a ochranu zdravia detí. MŠ môže organizovať výlety, exkurzie, saunovanie, športový výcvik a ďalšie aktivity len s informovaným súhlasom zákonného zástupcu dieťaťa a po dohode so zriaďovateľom.

           

          1. Krúžková činnosť

          MŠ zabezpečuje v rámci jednotlivých budov krúžkovú činnosť podľa záujmu detí a ich zákonných zástupcov. Za bezpečnosť detí počas krúžkovej činnosti zodpovedá učiteľ. Ak krúžkovú činnosť vykonáva so súhlasom zákonných zástupcov lektor, za bezpečnosť detí zodpovedá lektor, o čom MŠ vyhotoví písomný záznam.

           

          1. Výlety a exkurzie

          Výlety a exkurzie v MŠ sa organizujú s 5-6 ročnými deťmi za prítomnosti dozoru dvoch pedagogických zamestnancov a jednej poverenej osoby s počtom detí max. 22. Pri vyššom počte detí sa zvýši počet pedagogických zamestnancov. Výlety sa organizujú najviac na jeden deň s prihliadnutím na bezpečné, hygienické a fyziologické potreby detí a so zabezpečením teplého obeda pre deti. Pred uskutočnením výletu alebo exkurzie triedna učiteľka v spolupráci so zástupkyňou MŠ organizačne zabezpečí prípravu a priebeh aktivít vrátane poučenia zúčastnených osôb a detí o bezpečnosti a ochrane zdravia. O tom vyhotoví písomný záznam, ktorý potvrdia všetky dospelé zúčastnené osoby svojim podpisom. Poverený zamestnanec vyhotoví aj písomný záznam s podpismi zákonných zástupcov dieťaťa o tom, že zákonný zástupca dieťaťa súhlasí, aby sa jeho dieťa zúčastnilo výletu. Na výlety a exkurzie s deťmi predškolského veku sa nesmú použiť hromadné dopravné prostriedky. 

           

          1. Plavecký výcvik, lyžiarsky výcvik, saunovanie

          Pri činnostiach, ktoré sa vykonávajú v MŠ ako plavecký výcvik, lyžiarsky výcvik a saunovanie zástupkyňa MŠ za jednotlivé budovy zabezpečí počet pedagogických zamestnancov takto:

          a) na plavecký výcvik je najviac osem detí na jedného pedagogického zamestnanca,

          b) na lyžiarský výcvik je najviac desať detí na jedného pedagogického zamestnanca,

          c) pri saunovaní je najviac desať detí na jedného pedagogického zamestnanca.

          Pred uskutočnením jednotlivých aktivít triedna učiteľka v spolupráci so zástupkyňou MŠ organizačne zabezpečí prípravu a priebeh aktivít vrátane poučenia zúčastnených osôb a detí o bezpečnosti a ochrane zdravia. O tom vyhotoví písomný záznam, ktorý potvrdia všetky dospelé zúčastnené osoby svojim podpisom. Poverený zamestnanec vyhotoví aj písomný záznam s podpismi zákonných zástupcov dieťaťa o tom, že zákonný zástupca dieťaťa súhlasí, aby sa jeho dieťa zúčastnilo jednotlivých aktivít. Na jednotlivé aktivity s deťmi predškolského veku sa nesmú použiť hromadné dopravné prostriedky. 

           

          Čl. VIII

          Práva a povinnosti dieťaťa a jeho zákonného zástupcu

          alebo zástupcu zariadenia

          1)      Dieťa má právo na

          a) rovnoprávny prístup ku vzdelávaniu,

          b) bezplatné vzdelanie pre päťročné deti pred začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky v MŠ,

          c) vzdelanie v štátnom jazyku,

          d) individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti a možnosti, nadanie a zdravotný stav,

          e) úctu k jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnostnej a etnickej príslušnosti,

          f) poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním,

          g) výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí,

          h) organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku, schopnostiam, záujmom, zdravotnému stavu a v súlade so zásadami psychohygieny,

          i) úctu k svojej osobe a na zabezpečenie ochrany proti fyzickému, psychickému a sexuálnemu násiliu.

          2)    Dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami má právo na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám, a na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie umožňujú.

          3)      Dieťa je povinné

          a)      neobmedzovať svojím konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa výchovy a vzdelávania,

          b)      dodržiavať školský poriadok školy a ďalšie vnútorné predpisy školy,

          c)      chrániť pred poškodením majetok školy,

          d)     konať tak, aby neohrozoval svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť ďalších osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní,

          e)      ctiť si ľudskú dôstojnosť svojich spolužiakov a zamestnancov školy,

          f)       rešpektovať pokyny zamestnancov školy

          4)      Zákonný zástupca má právo

          a)      vybrať pre svoje dieťa školu, ktorá poskytuje výchovu a vzdelávanie zodpovedajúce schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom a záľubám dieťaťa,  jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnosti a etnickej  príslušnosti,

          b)       oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy a školským poriadkom,

          c)      byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa,

          d)     na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa,

          e)      zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy,

          f)       vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu školy prostredníctvom orgánov školskej samosprávy.

          5)      Zákonný zástupca je povinný

          a)      dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom,

          b)      dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby,

          c)      informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,

          d)     nahradiť škodu, ktorú dieťa úmyselne zavinilo,

          e)      ak sa dieťa nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní bez zbytočného odkladu oznámiť triednej učiteľke príčinu neprítomnosti. Najneskôr do 14 pracovných dní od začiatku neprítomnosti dieťaťa oznámi rodič dôvod a predpokladaný čas jeho neprítomnosti. Ak rodič do 14 pracovných dní neoznámi riaditeľovi dôvod neprítomnosti dieťaťa alebo závažným spôsobom opakovane poruší školský poriadok MŠ, môže riaditeľ rozhodnúť o ukončení dochádzky do MŠ.

           

          Čl. IX

          Plán úloh Stratégie prevencie kriminality

          Pri plnení úloh Stratégie prevencie kriminality sa zameriavať na vštepovanie elementárnych návykov primeraných vekovým osobitostiam deti v MŠ. Formy realizácie jednotlivých cieľov sú spracované v pláne práce školy.

          Ciele Stratégie prevencie kriminality:

          1)      Výchova k manželstvu a rodičovstvu

          Utvárať u detí elementárnu predstavu o narodení dieťaťa. Uvedomovať si bezbrannosť bábätka a zdôvodňovať význam starostlivosti rodičov, a najmä matky o dieťa.

          Uvedomovať si a oceňovať hodnotu lásky rodičov k dieťaťu.

          2)      Primárna prevencia drogových závislostí

          Ospravedlňovať sa po nevhodnom správaní druhému a prejavovať spolucítenie s jeho situáciou po konflikte.

          Poznať, pomenovať a vedieť roztriediť druhy potravín, ktorých jedenie je zdravé a prináša deťom úžitok a ktoré, ak sa jedia vo väčšom množstve, zdraviu škodia, ako aj pre deti celkom nevhodné potraviny alebo nápoje.

          3)      Posilňovanie tolerancie, odstraňovanie prejavov rasizmu, antisemitizmu a xenofobie

          Postupne prijímať odlišnosť druhých (detí i dospelých), napr. zdravotne postihnutých, ľudí inej rasy a národností, príp. iného vierovyznania.

          4)      Enviromentálna výchova

          Postupne viesť deti k chápaniu významu prírody pre život ľudí a utvárať si silný citový vzťah k živej a neživej prírode. Pociťovať potrebu starať sa o prírodu a život v nej.

           

          Čl. X

          Ochrana spoločného a osobného majetku

                      Vchody do materskej školy sú zaistené bezpečnostnými zámkami. Kľúč od budovy vlastní riaditeľ resp. zástupca školy a ním poverení zamestnanci, ktorí budovu ráno odomykajú a večer zamykajú. V priebehu prevádzky materskej školy za uzamykanie budovy zodpovedajú zamestnanci poverení riaditeľom.

                      V budove materskej školy je bez sprievodu zamestnanca materskej školy zakázaný akýkoľvek pohyb cudzej osoby.

                      Vetranie miestností na prízemí sa uskutočňuje len v prítomnosti zamestnanca materskej školy. Pri odchode z triedy je učiteľ povinný prekontrolovať uzatvorenie okien. Po ukončení prevádzky materskej školy je učiteľ povinný odložiť didaktickú techniku na uzamykateľné, vopred určené miesto. V budove na Ul. Tatranskej, Štúrovej a Za vodou za inventár a jeho ochranu zodpovedajú zástupkyne školy na základe písomnej dohody o hmotnej zodpovednosti.  Za inventár a jeho ochranu v každej triede zodpovedajú pedagogické pracovníčky. Jednotliví prevádzkoví zamestnanci zodpovedajú za inventár v rozsahu uvedenom v zmluve o hmotnej zodpovednosti, ktorá je so zamestnancom uzatvorená písomne a v zmysle pracovnej náplne. Ďalšie práva a povinnosti súvisiace s ochranou majetku si zamestnanci plnia v zmysle popisu práce. Osobné veci si zamestnanci materskej školy odkladajú na určené uzamykateľné miesto.

                      Po ukončení prevádzky všetky priestory skontrolujú prevádzkoví a pedagogickí zamestnanci a uzamknú poverení zamestnanci.

           

          Čl. XI

          Záverečné ustanovenia

           

          1.      Školský poriadok je záväzný pre všetky pracoviská Materskej školy, Vsetínska 36, Stará Ľubovňa.

          2.      Školský poriadok je záväzný pre zamestnancov MŠ, zákonných zástupcov deti a deti.

          3.      Účinnosť školského poriadku nadobúda dňom podpísania riaditeľkou MŠ.

           

          V Starej Ľubovni 31. 8. 2008

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

    • Kontakty

      • Materská škola
      • Vsetínska: +421 052/4321587, 0911 671 123 0903 645 393 - ŠJ Komenského: +421 052/4369540
      • Vsetínska 36, 064 01 Stará Ľubovňa elokované pracovisko: Komenského 8 Za vodou 14 064 01 Stará Ľubovňa Slovakia
      • 37876597
      • 2021675601
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje